Reklamcı Kampanyanın Yanında Değil Karşısında Durandır

2018-02-13 13:01:37 K.Alpten 0

Çoğu zaman bir çok reklamda olduğu gibi kendi ajansımızda da gördüğüm bir sorun var. Reklamcı'yım dedikten sonra artık sattıkları veya pazarladıkları ürünün / kampanyanın yanında durmaya başlıyor ve Cem Yılmaz Egosuyla siz benim yaptığımı anlamıyorsunuz diye işin içinden çıkıveriyorlar. Halbuki reklam karmaşıklığı en sade haline indirgemek ve zor anlaşırı basit yapmak değilmidir?

-Yada bana öyle geliyor.

Bir çok reklamcının yaşadığı en büyük sorun yaptıkları reklam planlarını karşı vitrinden müşteri gözüyle izleyememeleri oluyor aslında. Bu söylediklerim sadece reklamcılar için değil bir çok sektörde geçerli içersinde en aktif olduğum sektörlerden biri olan yazılım sektöründede mevzu aynı. 

Yazılımcı kodu ona anlatıldığı kadar yazar birazda kendisi bir yol yordam çizer sonra kullanıcı kendi anlattığı projeyi kullanmaya çalışır =)

Trajı komik olsada işler böyle malesef halbuki tam tersi olmalı bizim yaptığımız gibi sahaya inip kullanıcıyı gözlemleyip dile getirdiği ihtiyaçların yanında dile getirmediklerinide saptayıp projeyi kullanıcıya basit ve en yalın halde verebiliyorsan ne ala.

Bu sektörde yeni olanlara nacizane bir tavsiyem var başarılı olmak istiyorsanız yaptığınız işi en basite indirgemeye çalışın çünkü basite indirgeyemediğiniz iş zaten çokta hakim olmadığınız bir iştir benden söylemesi...